Pláž a moře

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Letovisko Marsa Alam je pohádkovým světem barevných korálových zahrad a mezi milovníky šnorchlování a potápění zřejmě nejpopulárnější egyptskou destinací. Podmořský život je zde na dosah i začátečníkům a méně zkušeným, navíc poloha nedaleko obratníku Raka a nekonečná Sahara zaručují i v zimních měsících vyšší teploty vody i vzduchu.Beach

  Ponořte se do azurového moře – Marsa Alam je synonymem pro šnorchlování a potápění. Jste-li nezkušení, zavezou vás např. do nádherné zátoky Abu Dabbab, kde se ocitnete ve společnosti želv a vašimi průvodci budou pohádkově vybarvené ryby jako endemický bodlok rudomořský nebo klipka mývalí. Můžete zde dokonce zahlédnout dugongy neboli mořské krávy. Tito obří savci se pohybují po dně v hloubce do deseti metrů a nebývá neobvyklé narazit na ně i při šnorchlování. Dále v moři jakoby se vzdouvala pohádková korálová stěna, dosud téměř nedotčená masovým turismem. K nejkrásnějším útesům patří Elphinstone, jehož stěny padají prudce dolů až do hloubky čtyřiceti metrů, při troše štěstí zde lze od června do listopadu zahlédnout i kladivouny. Perlou pro potápěče jsou dále na jih ostrovy Rocky Island a Zabargad, kde plavou manty, žraloci i delfíni. Nezapomenutelným zážitkem bývá plavání s delfíny.

 Beach2 Transfer z letiště do konkrétního resortu trvá 15 – 90 minut neboť resorty jsou roztroušeny po pobřeží v délce desítek kilometrů. Kdybyste porovnali několik let staré satelitní snímky se současnými, pobřeží by bylo stěží k poznání. I Marsa Alam však má své nevýhody – obtěžující je především silný vítr, který někdy neutichá po několik dní. A ne všechny resorty mají pláž s pozvolným přístupem do moře, z některých pláží vede dlouhé molo, z něhož se sestupuje po schůdcích rovnou do hluboké vody.
  Pro ty, které vodní radovánky na den dva omrzí, mají místní agentury připraveny výlety za památkami starého Egypta. Asi 300 kilometrů po silnici směrem k Nilu je chrámový komplex Edfu a dále kolem Nilu (asi 350 km) na sever Luxor. V regionu kolem Marsa Alam se již za Ptolemaiovců před dvěma tisícovkami let těžilo zlato, smaragdy a měď. Jednomu z dolů, kam se konají výlety, se říká „Kleopatřiny doly“,ten název je ovšem novodobým marketingovým tahem. Tradičním lákadlem je projížďka do pouště na velbloudech nebo v terénních autech, budete-li mít štěstí, zahlédnete i pouštní gazely. Oblast byla obydlená už v pradávných dobách, o čemž svědčí i skalní kresby zobrazující žirafy nebo lovy pštrosů. Severně od Marsa Alam jsou známé dva přístavy.Beach1 El Quseir, vzdálený asi 130 kilometrů, je starý 5000 let a býval jedním z nejvýznamnějších egyptských přístavů. Již za královny Hatšepsut odtud vyplouvaly lodě na jih za žádaným zbožím černé Afriky do bájné země Punt. Port Ghalib je severeně asi 60 km od Marsa Alam, je naopak novodobým přístavním resortem vystavěným kuvajtskými investory.